As the countdown clock to the Winter Youth Olympic Games from 12th-21st February in Lillehammer (NOR) will hit zero this week, below is useful information on how to keep up with the action.
For an overview of all the activities and events happening during the Games, the newly launched Lillehammer 2016 mobile App can be downloaded here.
The Norwegian Broadcasting Corporation, NRK, will have daily live coverage and broadcast highlights from Lillehammer 2016 every day, starting with live coverage of the Opening Ceremony. But fans don’t have to be in Norway to catch all the action, as live coverage will also be available through the IOC’s YouTube channel, along with daily on-demand coverage of the sporting action and the festivals happening around Lillehammer.
72 broadcasters from all over the world will also be showing the young athletes' achievements from the Youth Olympic Games.
These TV-stations will broadcast the Games
Chat with Champions
Olympic fans will also be able to follow live chats on IOC’s YouTube channel with some of their favourite Olympians at the heart of the Youth Olympic Village featuring FIS Athlete Role Models Ross Powers, Hannah Kearney, and Dominique Gisin on 14th February and Anette Sagen, Felix Gottwald, and Claudia Nystad on 19th February (19:30-21:30 CET respectively).
First impressions from Lillehammer
To watch first impressions of athletes and teams arriving to Lillehammer, visit this photo gallery.
Competition schedule of FIS events:
13th February:
Alpine Skiing
10:30-11:40 Super-G ladies
12:00-13:20 Super-G men
Cross-Country Cross Free ladies and men
11:10-12:05 Finals
14th February:
Alpine Combined
10:20-11:20 Super-G ladies
11:30-12:30 Super-G men
13:45-14:20 Slalom ladies
14:30-15:10 Slalom men
Snowboard Halfpipe
09:00-10:00 Finals ladies
10:50-11:50 Finals men
Ski Halfpipe
13:10-14:10 Finals ladies
15:00-16:00 Finals ladies
15th February:
Snowboard cross ladies and men
10:10-11:25 Heats
11:35-11:55 Semi-finals and finals
Ski cross ladies and men
14:00-15:15 Heats
15:25-15:45 Semi-finals and finals
16th February:
Alpine Skiing: Giant slalom ladies
10:00-10:45 1st run
12:30-13:15 2nd run
Team Ski-Snowboard Cross
12:00-13:00 Finals
Ski Jumping
12:50 1st round ladies
13:15 1st round men
13:40 2nd round ladies
14:05 2nd round men
Nordic Combined: Individual Gundersen NH/5km
10:00-11:20 Ski Jumping
13:30-14:00 Cross-Country Skiing
Cross-Country: Sprint classic men and ladies
10:45-12:25 Finals
17th February:
Alpine Skiing: Giant slalom men
10:00-11:00 1st run
12:30-13:20 2nd run
18th February:
Alpine Skiing: Slalom ladies
10:00-10:50 1st run
12:30-13:10 2nd run
Ski Jumping / Nordic Combined: Mixed Team
11:00 1st run
12:15 2nd run
Cross-Country
10:00-10:50 5km free ladies
12:00-12:50 10km free men
19th February:
Alpine Skiing: Slalom men
10:00-10:50 1st run
12:30-13:05 2nd run
Ski slopestyle ladies
10:00-11:40 Finals
Snowboard slopestyle men
13:00-14:40 Finals
20th February:
Alpine Skiing: Parallel Mixed Team Event
11:00-12:18 1/8 final – Big final
Snowboard slopestyle ladies
10:00-11:40 Finals
Ski slopestyle men
13:00-14:40 Finals
Nordic Mixed Team NH/3x3.3km
11:00-12:00 Competition round SJ/NC
13:30-14:20 Cross-Country 3x3.3km
Source: fis-ski.com